27 listopada 2023

Zużycie prądu, a klimatyzacja

Ile energii elektrycznej klimatyzator zużywa zależy głównie od mocy urządzenia i czasu, przez jaki działa w ciągu dnia. Przybliżone koszty zużycia prądu można obliczyć, biorąc pod uwagę różne parametry i informacje, takie jak cena za jednostkę kWh.

Przyjmijmy jako punkt wyjścia klimatyzator do domu o mocy 3,5 kW. Taki model jest konieczny do schłodzenia pokoju o powierzchni około 35 m2, przy założeniu, że na każde 10 m2 powierzchni potrzebny jest 1 kW mocy chłodniczej urządzenia. W rezultacie stwierdzamy, że do takiego pokoju potrzebny jest klimatyzator o mocy około 3,5 kW, ewentualnie trochę więcej, jeśli w pokoju znajduje się duże okno na południową stronę.

Parametr nazywany mocą chłodniczą różni się od mocy urządzenia, która określa maksymalne zużycie energii przez konkretny model. Moc klimatyzatora, również wyrażana w kW, dla przykładowego urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW wynosi około 1,1 kW (co jest mniej więcej trzykrotnie mniejsze niż moc chłodnicza). Ponieważ wysokiej jakości klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą, faktyczne zużycie energii jest niższe, oscylując w granicach 0,3-0,8 kWh.

Jak obliczyć koszty energii zużywanej przez klimatyzator?

Aby oszacować koszty eksploatacji klimatyzacji w domu, musimy znać średnie zużycie energii przez nasze urządzenie na godzinę i obliczyć, ile godzin w miesiącu ono działa. Następnie mnożymy liczbę godzin pracy w miesiącu przez liczbę kWh i cenę za 1 KWh w naszej taryfie (przyjmujemy, że wynosi ona około 0,6 zł/1 kWh).

Obliczenia wyglądają następująco: pobór prądu od 0,3 do 0,8 KW mnożymy przez 40 do 60 godzin/miesiąc, co daje nam 12 - 48 kWh miesięcznie. Aby sprawdzić miesięczny koszt korzystania z klimatyzacji, mnożymy pobór prądu od 12 do 48 kWh przez 0,6 zł/1 kWh, co daje nam 7,2 - 28,8 zł. Podsumowując, chłodzenie pokoju o powierzchni około 35 m2 urządzeniem pobierającym 0,8 kWh kosztuje miesięcznie maksymalnie około 30 zł.

Podobne obliczenia można przeprowadzić dla kosztów ogrzewania generowanych przez klimatyzację w mieszkaniu, ponieważ większość urządzeń ma również funkcję ogrzewania. Są one bardzo przydatne w okresach przejściowych, kiedy czasami potrzebne jest dogrzanie pomieszczeń. Moc grzewcza urządzenia jest zazwyczaj wyższa niż moc chłodnicza. Dla urządzenia o mocy chłodniczej 3,5 kW, moc grzewcza wyniesie 4 kW. Pobór prądu w trybie ogrzewania jest około 4 razy niższy niż moc grzewcza - wynosi około 1,1 kW. Koszty obliczamy według tych samych zasad, co przy chłodzeniu. Będą one nieco wyższe niż przy funkcji chłodzenia.

Jak zredukować zużycie prądu przez klimatyzator?

Warto przestrzegać kilku zasad, które pomogą zmniejszyć zużycie energii przez klimatyzator, co z kolei obniży koszty jego eksploatacji:

Trzymajmy okna zamknięte w chłodzonych pomieszczeniach.

Wyłączajmy klimatyzator, gdy nikogo nie ma w domu, jednak unikajmy tego w sytuacjach krótkotrwałego braku obecności (np. tylko przez pół godziny).

Klimatyzacja do pokoju jest dostosowalna – możemy ustawić ją tak, aby włączała się godzinę przed naszym powrotem, lub, jeśli posiadamy aplikację do zdalnego sterowania urządzeniem, możemy włączyć ją zanim wrócimy do domu.

Unikajmy ustawiania zbyt niskiej temperatury – wystarczy 22-25 stopni C, co jest komfortową temperaturą dla osób przebywających w pomieszczeniach.

Zwracajmy uwagę na różnicę między temperaturą powietrza w pomieszczeniach a temperaturą na zewnątrz. Najlepiej, aby różnica nie przekraczała 6 stopni, a w bardzo upalne dni maksymalnie do 10 stopni. Zbyt duże różnice temperatur mogą skutkować zwiększonym zużyciem prądu i dodatkowo mogą być szkodliwe dla organizmu, powodując szok termiczny.

Sprawdźmy, jak klimatyzator jest umieszczony względem innych urządzeń, mebli i przeszkód. Częstym błędem jest umieszczenie klimatyzatora w trudno dostępnych i słabo wentylowanych miejscach. Jeśli jest on na przykład zasłonięty meblami, to odpowiedź na pytanie ile kW na m2 będzie trudniejsza do oszacowania.

Jeśli to możliwe, zaprogramujmy klimatyzator, uwzględniając taryfę dostawcy energii elektrycznej. Wiele osób korzysta z dwóch taryf, gdzie niższa stawka obowiązuje w południe – czasie, gdy temperatura na zewnątrz jest najwyższa, co sprawia, że korzystanie z klimatyzatora jest najbardziej uzasadnione.